Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

1 Mayıs operasyonlarının ardından tutuklanan 15 yoldaş ile dayanışmayı yaygınlaştırmak amacıyla oluşturduğumuz blogumuza gelen talepler üzerine bir “Sıkça Sorulan Sorular” kısmı hazırladık. Bu kısımda, tutuklu anarşistlerle dayanışmak isteyenlerin sorularına doğru ve pratik yanıtlar vermeye çalıştık. Akıllarda oluşan diğer soru işaretlerini olabildiğince gidermeye çalışacağız ve bu kısmı sürekli güncelleyeceğiz. Umarız işinizi görür…

Soru: Tutuklu arkadaşıma mektup gönderebilmek için gerekli adres ve yöntem nedir ?

Cevap: Metris 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu – Eski Edirne Asfaltı üzeri Beşyüzevler 34200 Esenler-İstanbul A-7 koğuşu. Mektup göndermek istediğiniz kişinin adını yazmanız gerekmektedir. PTT’nin APS hizmetiyle göndermenizi tavsiye ediyoruz. Diğer türlü 2 haftayı buluyor gitmesi. İçine pul da koyabilirseniz karşı taraf cevap yazmak istediğinde masraf olmaz. Mektuplar ister sizin yazdığınız ister onların yazdığı olsun, hepsi cezaevi idaresi tarafından okunur. Çok özel şeylerinizi yazmamakta fayda var.

Soru : Tutuklu arkadaşıma kitap getirebilirmiyim ?

Cevap: Ziyaret saatleri içerisinde (yasaklanmış yayın hariç) kitap getirilebilir. Ayrıca PTT kargoyla da kitap gönderebilirsiniz. Kitapların toplatılmamış olmasına ve künyesi olmasına dikkat ediniz. Aynı özellikte dergi gazete vs. de gönderebilirsiniz.

Soru : Dışarıdan arkadaşıma nasıl para yardımı yapabilirim?

Cevap: Tutuklu anarşist arkadaşımızın ailesi veya görüşmecisiyle doğrudan iletişim kurabilirsiniz, ya da 1mayistutsaklariyladayanisma@gmail.com adresini kullanarak birisine ulaşabilirsiniz ya da daha sonra bildireceğimiz hesap numarasına para yardımı yapabilirsiniz. Paralar görüş günleri para cezaevi veznesinden yatırılıyor.

Soru : Tutuklu arkadaşıma giyecek gönderebilir miyim ?

Cevap: PTT kargo aracılığı ile ( lacivert ve yeşil renkler hariç ) gönderilebilir.

Soru :  Kapalı görüşten kimler yararlanabilir ?

Cevap: Ailesi dışında anarşist tutuklu arkadaşımızın yönetime bildireceği 3 kişi ziyaret edebilir.

Soru : Aylık açık görüş günlerinden kimler faydalanabilir ?

Cevap: Açık görüş her ayın 2 haftası yapılır. Kapalı görüşe gidebilen açık görüşe de gidebilir. Arkadaşınıza sarılabilirsiniz. 1 kişinin görüşçüsü olduğunuz halde odadaki diğer kişilerle de görüşebilirsiniz. Arada masa dışında bir engel yok.

Soru : Görüş saatleri ne zaman ?

Cevap: Her Perşembe saat 2 ile 3 arası. ( işlemler uzun sürdüğünden en az yarımsaat öncesinden orada bulunmakta fayda var)

Soru : Arkadaşıma yiyecek, içecek getirebilirmiyim ?

Cevap: İçeri yiyecek içecek girişi yasak maalesef.

Soru : Arkadaşımla ne kadar görüşebilirim ?

Cevap: Yarım saatten az bir saatten fazla değil.

Soru :  Telefon görüşmesini kimler yapar?

Cevap: Gerekli evrakları sağlamış aile ve akraba yapabilir. Bildirilen numaralar dışında arama yapılamaz.

Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)” üzerinde 4 yorum

  1. ben tutsaklardan hasan savcının sevgilisi.perşembe günü açık görüşe gitmek istiyorum ancak alıp almayacaklarından emin değilim. ya da yanımda hangi evrakların bulunması gerek bilmiyorum.bilgi verirseniz çok mutlu olurum

  2. Ben eşime mektup yazıcam ama adres nasıl ve ne şekilde yazılır üstünde pul olması gerekirmi ve mektup içine resim koyulurmu Bilen varsa cevap yazsın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s